
Във време, когато образователните институции и музеите са затворени, продължаваме да добиваме знания и да научаваме още за миналото на своя град чрез множество онлайн инициативи на Регионален исторически музей – София. Така той поддържа жива връзка с хората, които обичат да се вглеждат в историята – занимание, което е винаги полезно, поучително и вдъхновяващо.
Чрез „Софийски пъзел“ на фейсбук страницата на РИМ – София сглобяваме късчетата история, на която сме наследници. „Идеята за инициативата я имам отпреди това, но когато влязохме в извънредно положение, се прекрои, за да останем свързани с посетителите.“ – обясни в интервю по Джаз ФМ Ерина Кръстева от екипа на музея. Тя посочи, че самото заглавие на рубриката говори за изключително важни парченца от хилядолетната история на града и неговата необятност. „Абсолютно всеки ден представяме нещо интересно на всички, които искат да разберат повече. Те са част от единно цяло, от общността, наречена РИМ – София.“ – добави Ерина Кръстева.
Музеят освен постоянната експозиция на пл. „Бански“ има и филиали, които също са представени в рубриката с тяхната история – Източната порта, Западната порта, която се превърна в археологически парк, Триъгълната кула, гробницата на княз Александър I Батенберг. „Стараем се да има историческа и фактологическа препратка, както и по-интересни подробности.“ – посочи Ерина Кръстева. Отблизо онлайн се запознаваме и с конкретни експонати – Тройната находка от Казечене от Бронзовата епоха, ваза диатрета, детските играчки от XIX – XX в., мозаечни пана, като прочутото „Феликс“, открито и експонирано в Античния културно-комуникационния комплекс „Сердика“.
На сайта на Регионален исторически музей – София интересни подробности за градския живот през годините разказват уредниците. „За голямо щастие имаме изключително богат фонд с много материали, които колегите ежедневно проучват. Едната от рубриките е „Истории от София“. От нея посетителите научават за великденските събори, за това как софиянци са ходели на гости. Връзката между тези разкази е направена с конкретни експонати от музея.“ – пояснява Ерина Кръстева. Четейки за традициите на гостуването, виждаме снимки на предмети и сервизи от фондовете и от постоянната експозиция на музея. „Така хората могат да си представят действително как са се случвали тези истории.“ – казва още тя.
В „Дигитални експозиции“ на сайта си Регионален исторически музей – София ни дава възможност да се върнем към изложби, които във времето са били показвани в неговите зали. Нова се добавя всеки петък, а актуалната е за „Птиците в изкуството и цар Фердинанд“
„Връзката ни с посетителите е доста добре установена, като мислим още какво да направим за в бъдеще. И очакваме с нетърпение момента, когато ще можем да се видим отново лице в лице.“ – каза Ерина Кръстева.
- Интервюто можете да чуете чрез бутона „Аудио“.
Всички снимки са на РИМ – София